Złoto pobiło platynę na rynku

Uważa się, że to platyna jest najdrogocenniejszym i najdroższym metalem używanym w branży jubilerskiej. Tymczasem w ostatnim czasie na rynku prześciga ją złoto. Nawet przy aktualnym spadku ceny tego ostatniego metalu, nadal panuje wysoka różnica pomiędzy wartością obydwu kruszców.

W momencie powstawania tego tekstu notowania prezentują się następująco: cena za uncję złota wynosi 1616$, zaś w przypadku platyny są to 1534$. Skąd taki obrót spraw?

Po pierwsze złoto zostało uznane niejako za "oazę bezpieczeństwa" przez inwestorów, którzy w czasie niepewności gospodarczej upatrzyli sobie ten metal za dobre zabezpieczenie swoich finansów. Po drugie platyna w pewien sposób jest postrzegana jako metal przemysłowy, stąd jej cena jest zależna także od gospodarki.

Analitycy nie są zdziwieni sytuacją, spodziewają się jednak unormowania ceny srebrzystobiałego kruszcu. Z kolei dla osób związanych z branżą jest to nadzieja, że ludzie bardziej zainteresują się wyrobami z tego metalu, który często odstraszał ceną.

Pozory mogą jednak mylić. O ile rynkowa cena złota jest w tym momencie wyższa, o tyle nie ma to większego wpływu na ceny biżuterii. Należy wziąć pod uwagę fakt, że biżuteria wykonana z 14-karatowego złota posiada próbę 585, czyli prawie połowa to domieszki zdecydowanie tańszych metali, zaś biżuteria wykonana z platyny jest najczęściej próby 950, czyli praktycznie w całości wykonana z tego drogocennego metalu. Powyższy fakt sprawia, że wyroby z platyny nadal są najdroższymi w branży jubilerskiej.