Złoto pobiło platynę na rynku

Uważa się, że to platyna jest najdrogocenniejszym i najdroższym metalem używanym w branży jubilerskiej. Tymczasem w ostatnim czasie na rynku prześciga ją złoto. Nawet przy aktualnym spadku ceny tego ostatniego metalu, nadal panuje wysoka różnica pomiędzy wartością obydwu kruszców.

W momencie powstawania tego tekstu notowania prezentują się następująco: cena za uncję złota wynosi 1616$, zaś w przypadku platyny są to 1534$. Skąd taki obrót spraw?

Czytaj więcej

Chińczycy zatruwają biżuterię kadmem

Kadm, pierwiastek chemiczny niezwykle groźny dla człowieka, jak się okazuje, jest na potęgę wykorzystywany przez Chińczyków przy produkcji wyrobów jubilerskich. Stosuje się go głównie jako powłoki ochronne innych metali.

Duża część chińskiego towaru trafia do Stanów Zjednoczonych, stąd też obawy tamtejszych jubilerów, którzy już wcześniej dostrzegli problem i dobrowolnie między sobą wprowadzili ograniczenie w użyciu toksycznych pierwiastków.

Czytaj więcej

Skradziono naszyjnik ze słynnego Titanica

Pozłacany naszyjnik, który był noszony przez pasażera pierwszej klasy na pokładzie Titanica w 1912r. został skradziony z podróżującej wystawy w Tivoli Gardens, parku rozrywki znajdującego się w Kopenhadze w Danii.

Przez prawie 100 lat Ocean Atlantycki był miejscem spoczynku oraz domem dla ponad tysiąca pasażerów i członków załogi, którzy nie przeżyli katastrofy, jak również pamiątek i zabytków, które należały do wszystkich, którzy przebywali na pokładzie.

Czytaj więcej