fot. wikipedia.org
Złoto to pierwiastek chemiczny oznaczony symbolem Ag. W układzie okresowym pierwiastków znajduje się w 11 grupie i 6 okresie. Jego liczba atomowa to 79, zaś masa atomowa to 197. Znamy jego 32 izotopy, w tym jeden trwały.

W przyrodzie występuje w stanie rodzimym oraz w minerałach, m.in. w kalawerycie, krenerycie czy sylwanicie. Złoto spotyka się także w towarzystwie rud niektórych metali, najczęściej miedzi i srebra.
Dzięki swoim właściwościom stało się jednym z najpopularniejszych metali w jubilerstwie.

Złoto jest metalem o naturalnej żółtej barwie. Posiada silny, metalowy połysk. Jest ciężkie (sześcian o boku 10cm waży 19,3kg), ciągliwe (można z niego otrzymać folię o grubości 1nm, z kolei z 1g można uzyskać drut o długości 160m) i kowalne. Bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło, wykazuje odporność na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów. Jego temperatura topnienia to 1064°C.

Poza branżą jubilerską metal ten wykorzystuje się także do produkcji przyrządów precyzyjnych, barwi się nim szkło (purpura Kasjusza) i porcelanę, jest używany do produkcji leków przeciwreumatycznych i nowotworowych, stosuje się go także w technice fotograficznej i w stomatologii oraz do złocenia w kąpielach galwanicznych.
Złoto wykorzystuje się też do wyboru przedmiotów ozdobnych, sakralnych i użytkowych, służy do wyrobu monet, zastosowanie znajduje także w elektronice czy technice radiowej.
Samorodki złota są także cenionym kamieniem kolekcjonerskim.

Najwięcej złota na świecie wydobywają: Republika Południowej Afryki, Chiny, Australia, Stany Zjednoczone, Peru, Rosja, Kanada, Mali, Uzbekistan oraz Ghana. W Polsce także znajdowały się złoża złota, m.in. na Dolnym Śląsku.
Złoto zalega także w wodzie morskiej i osadach. Ocenia się, może znajdować się w tego typu złożach nawet 10 miliardów ton tego metalu, jednak ze względu na wysokie koszta jego wydobycie uważa się za nieopłacalne.

Sposoby wytapiania i oczyszczania złota znane są już od starożytności.

Na koniec jako ciekawostkę można dodać, że największy samorodek tego metalu znaleziono w Chile w 1951 r. - ważył 153 kg. Z kolei w Australii znaleziono samorodki o masach: 68kg, 71kg, 85kg i 92kg.