fot. flickr.com / TAIGAKORU
Wielu ludzi kojarzy złoto wyłącznie z naturalnym kolorem żółtym, jednak możemy spotkać także złoto białe, czerwone, a nawet czarne. Wszystko zależy od tego z jakim metalem zostanie połączony stop złota, a także jakie będą jego proporcje. Przyjrzyjmy się kolorom złota, które możemy spotkać na rynku, wyjaśnimy także dokładnie skąd wzięła się ta barwa.

Poza złotem żółtym najpopularniejsze jest złoto białe. Barwę tą otrzymuje się dzięki połączeniu złota z niklem lub palladem. Ze względu na dodane metale nazywa się je także złotem palladowym lub złotem niklowym. Zamiast tych dwóch metali, które do otrzymania białego złota stosuje się najczęściej, używa się także czasami srebra lub manganu.
Historia białego złota w jubilerstwie sięga 1912 roku, gdy pojawiło się jako odpowiedź na wielkie zainteresowanie białą biżuterią. Jest także alternatywą dla biżuterii platynowej, która jest droższa niż złota. W Polsce moda na białe złoto pojawiła się na początku XXI wieku.

Coraz większą popularność zyskuje złoto różowe, które uzyskuje się poprzez dodanie srebra oraz miedzi. Aby uzyskać złoto różowe w stopnie metalu powinna być nieco większa domieszka srebra, natomiast mniejsza miedzi. Jeśli odwrócimy nieco proporcje, czyli dodamy więcej miedzi, zaś udział srebra będzie mniejszy, otrzymamy złoto czerwone.

Bardzo popularną kompozycją stała się biżuteria składająca się ze złota żółtego, białego oraz różowego. Przy wizycie u jubilera na pewno warto zwrócić uwagę na tego typu ofertę.

Rzadziej możemy spotkać złoto w pozostałych barwach.
Złoto czarne uzyskuje się poprzez dodanie rodu lub rutenu, a także węgla. Jeśli ze złotem zmieszamy dwa pierwsze metale, otrzymamy barwę szaro-czarną, z kolei jeśli wykorzystamy węgiel - otrzymana barwa będzie intensywnie czarna.
Czarne złoto częściej ma zastosowanie jako dodatkowy metal np. do zegarków niż do biżuterii.

Złoto zielone otrzymuje się dzięki dodaniu srebra lub kadmu.

Złoto niebieskie uzyskuje się poprzez domieszkę żelaza i niklu. W stopie tym zdecydowanie najwięcej jest złota (minimum 75%), następnie duży udział ma żelazo (nawet do 25%), z kolei nikiel pojawia się śladowo (do 0,6%). Uznaje się, że jest to najrzadziej stosowany stop złota. Z tego względu jest też najdroższe.
Złoto niebieskie jest niestety dość kruche, z tego względu najczęściej możemy spotkać go w formie kompozycji ze złotem żółtym, białym lub diamentami.

Złoto ametystowe, posiadające barwę fioletową lub granatowo-fioletową. Otrzymujemy je przez dodanie aluminium. Ze względu na swoją kruchość najczęściej stosowane jest jako mały element ozdobny w wyrobach ze złota żółtego czy białego.

Należy także zaznaczyć, że również żółte złoto może mieć różne odcienie. Poprzez dodanie w odpowiednich proporcjach srebra i miedzi uzyskuje się złoto delikatnie lub intensywnie żółte.

Ze względu na koszta produkcji, złoto o innej barwie niż żółta jest przeważnie droższe. Różnica w cenie nie jest jednak na tyle istotna aby miała wpłynąć na naszą decyzję w jakim kolorze złota wybrać sobie biżuterię.