fot. wikipedia.org
Srebro to jeden z najpopularniejszych metali w przemyśle jubilerskim. Wyroby z tego materiału cechuje nie tylko elegancki wygląd, ale przede wszystkim dość niska cena.

Srebro jest metalem szlachetnym, oznacza się go symbolem Ag. Jest ciągliwe i kowalne (jednak twardsze od złota), co ułatwia jego obróbkę. Daje się łątwo polerować. Jego naturalna barwa to srebrzystobiała. W przyrodzie występuje w stanie wolnym oraz w minerałach, towarzyszy także rudom innych metali (najczęściej ołowiu i miedzi).
Dobrze przewodzi prąd i ciepło. Jego temperatura topnienia to 961,8°C.

Sposoby wytapiania i oczyszczania srebra były znane już w starożytności.

W jubilerstwie wydaje się on jednym z najpopularniejszych, obok złota, metali. Jego główną zaletą jest cena, biżuteria wykonana z tego materiału jest w zasadzie na każdą kieszeń.

Do biżuterii wykonanej ze srebra często dodaje się cyrkonie. Dzięki połączeniu jasnego, błyszczącego metalu oraz przezroczystego kamienia, biżuteria ta prezentuje się bardzo elegancko i nie bez powodu bardzo często jest wybierana przez Panie Młode na swój ślub. Prócz cyrkonii dodaje się także szkło, kryształy Swarovskiego, korale, bursztyn itp. Ze srebrem nie łączy się jednak najdrogocenniejszych kamieni, takich jak brylant, rubin czy szmaragd. Możemy także spotkać się z biżuterią wykonaną z połączenia srebra i np. miedzi czy brązu.

Niektórzy może zastanawiali się dlaczego za taki sam srebrny łańcuszek możemy zapłacić w tym samym sklepie 20 lub 30zł. Otóż wpływ na cenę srebra ma także jego wykończenie. Srebro rodowane, czyli pokryte warstwą rodu, jest nieco ciemniejsze, jednak dzięki temu trwalsze, bardziej odporne na zarysowania, nie ciemnieje też w tak szybkim tempie, dzięki czemu nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. Możemy spotkać się także ze srebrem oksydowanym, czyli prawie czarnym. Często wykonuje się z niego dekoracyjne elementy biżuterii, sprawia także wrażenie starego, co wykorzystuje się do produkcji biżuterii w stylu retro.

Wyroby ze srebra można czyścić specjalnymi ściereczkami lub zanurzać w odpowiednim płynie. Akcesoria te często można zakupić u jubilera.

W jubilerstwie wykorzystuje się srebro o próbie 925.

Metal ten znajduje także zastosowanie przy produkcji sztućców, naczyń, medali, istrumentów muzycznych, używa się go też np. przy budowie urządzeń elektrycznych i elektronicznych.