fot. wikipedia.org
Platyna, metal szlachetny oznaczony w układzie okresowym pierwiastków symbolem Pt. Najdrogocenniejszy metal w branży jubilerskiej.

Platyna w stanie czystym posiada srebrzystobiałą barwę, jest metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym. Występuje w przyrodzie w stanie wolnym oraz w minerałach. Jej temperatura topnienia wynosi 1772,5°C.

W jubilerstwie uchodzi za najdrogocenniejszy metal, stąd wyroby z niej są najdroższe. Charakteryzuje się tym, że jest twarda, a co za tym idzie - odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje odporność na działanie wielu czynników chemicznych, nie reaguje też z tlenem czy wodą. Barwą przypomina srebro, jednak posiada większy od niego połysk. Pięknie wygląda w połączeniu z brylantem.

Cena platyny jest tak wysoka przede wszystkim ze względu na fakt, że trudno ją wydobyć, zasoby tego metalu są bardzo małe.

Aby podkreślić jej podobieństwo do srebra można przytoczyć kilka faktów. Zaczynając od samej nazwy - pochodzi ona od hiszpańskiego platina, co jest zdrobnieniem od słowa "srebro". Ponadto gdy w 1750r. platyna została sprowadzona przez Hiszpanów do Europy była uznawana za odmianę srebra. Nie uznawano też jej wysokiej wartości, samorodki platyny były kiedyś wyrzucane jako bezwartościowe lub używane do budowy domów, zaś do XIX w. metal ten był używany najczęściej przez oszustów, którzy podrabiali monety.

W jubilerstwie używa się wysokich prób platyny w stopie - w wielu krajach najniższa urzędowo próba wynosi 950. Biżuteria wykonana z platyny zapewni nam nie tylko piękno i elegancję, ale także trwałość przez długie lata.