fot. sxc.hu
Obrączka to pierścień w kształcie obręczy. Najczęściej jest noszona przez małżonków, ale zakładają ją na palec także np. siostry zakonne.

Obrączka ślubna najczęściej wykonywana jest ze stopu złota. Ciągle najczęściej wybierane jest złoto żółte, może także dlatego, że jesteśmy z nim związani tradycją, białe złoto cieszy się w Polsce popularnością dopiero od początku XXI wieku.
Dziś firmy jubilerskie przygotowują bogate oferty obrączek. Tak jak kiedyś mogliśmy grymasić najczęściej tylko pod względem szerokości obrączki, tak dzisiaj możemy wybierać prawie wszystko. Zaczynając od koloru złota (może być żółte, białe, dwu - a nawet trzykolorowe, w połączeniu ze złotem różowym), poprzez dodanie kamienia (najczęściej brylant lub cyrkonia), kończąc na metodzie wykończenia (błyszcząca, matowana - tutaj mamy nawet do wyboru kilka rodzajów matu). Oczywiście nikt nie powiedział, że obrączka musi być złota, równie dobrze możemy zamówić obrączkę platynową (jest trwalsza, bardziej odporna na zarysowania, ale i droższa) lub nawet tytanową (lżejsza i tańsza od złotej). O zawrót głowy może nas także przyprawić bogata oferta różnych wzorów.

Jeśli planujecie ślub, warto zacząć rozglądać się za obrączkami stosunkowo wcześnie. Mając na uwadze duży wybór, z którym spotkacie się Państwo u jubilera oraz fakt, że musi to być decyzja obojga narzeczonych, a z racji że jest to wybór na całe życie nie bywa to sprawa prosta, rzadko kończy się na jednej wizycie.

W Polsce obrączki zakładamy na serdeczny palec prawej ręki.