fot. sxc.hu
O czym należy pamiętać przy zamawianiu obrączek? Przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym staramy się przedstawić najważniejsze rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Zamówienie na obrączki należy złożyć przynajmniej miesiąc przez planowanym ślubem. Czas realizacji zamówienia zależy od rodzaju obrączek, które wybierzecie. Proste obrączki wykonuje się stosunkowo szybko, zaś im bardziej wzór jest skomplikowany (wpływ mają też np. dodatkowe kamienie czy rodzaj wykończenia), tym dłużej możecie czekać. Warto wziąć pod uwagę także okres, w którym obrączki zamawiamy, gdyż w sezonie letnim jest przeważnie więcej zamówień niż zimą i bez wątpienia wpłynie to także na nasz czas oczekiwania.
Oczywiście może zdarzyć się i tak, że otrzymacie obrączki już po kilku dniach, jednak nie warto narażać się na takie ryzyko. Tym bardziej, że może się okazać, że obrączki trzeba poprawić jeśli np. nie pasuje rozmiar lub wymagana jest inna korekta. A ślubu przecież nie przełożymy.

Bardzo ważne jest, aby dobrze zmierzyć rozmiar palca, na którym będzie noszona obrączka. Nie może ona dać się zbyt łatwo ściągnąć, w przeciwnym razie może nam spaść np. w momencie wyciągania ręki z kieszeni. Nie zawsze właściciel musi to zauważyć.
Jeśli włożysz obrączkę, spróbuj ją założyć i ściągnąć kilka razy. Zwróć uwagę na opór w momencie przejścia obrączki przez kostkę. Nie należy martwić się gdy obrączka ma zbyt dużo luzu gdyż są osoby, które mają palce niemal proste na całej długości, inne zaś mają szerokie kostki, a chude palce. Dlatego należy skoncentrować się wyłącznie na tym jak obrączka przechodzi przez kostkę. Gdy założymy obrączkę na palec warto zamachnąć kilka razy ręką aby sprawdzić czy obrączka nie spadnie z palca. Dobrze jest zrobić to od razu po odbiorze obrączki jeszcze przy ladzie jubilera, aby w razie problemu od razu poprosić o korektę (może się zdarzyć, że jubiler poprawi niedogodność na miejscu). Warto o natychmiastowe sprawdzenie także dlatego, że wprawne oko jubilera pomoże nam w udzieleniu odpowiedniej rady.
Kobiety przy mierzeniu rozmiaru powinny wziąć pod uwagę fakt, że latem palce mogą puchnąć. Oczywiście nie każda kobieta ma z tym problem, ale znając samą siebie należy o tym pomyśleć. Najlepiej zmierzyć rozmiar w momencie gdy wiemy, że palce nie są spuchnięte.

Warto zapytać o grawer. Najczęściej otrzymujemy go w formie gratisu, jednak nie każda firma może nam zaoferować tą usługę za darmo. Można go zamówić już w momencie składania zamówienia na obrączki, ale można także poprosić o niego w późniejszym czasie. Jeśli nie do końca jesteście pewni wybranych rozmiarów swoich obrączek, decyzję o grawerze warto odłożyć na później, gdyż w momencie korekty rozmiaru obrączki może on ulec małej, ale jednak szkodzie.

Jeśli zdecydujecie się na białe złoto należy wziąć pod uwagę fakt, że po jakimś czasie użytkowania może ono lekko tracić swoją białą barwę i robić się lekko żółte. Nie powinno to jednak przysparzać nikomu zmartwienia gdyż wystarczy zaopatrzyć się np. w ściereczkę do czyszczenia złota. Jej cena nie powinna przekraczać kilkunastu złotych, zaś pozwoli nam to na długą pielęgnację i odnowienie naszej biżuterii. Oszczędzimy w ten sposób nie tylko wizytę u jubilera (jeśli oferuje czyszczenie i odnowienie biżuterii) ale i nasze finanse, gdyż taka usługa nie zawsze bywa darmowa (warto też dodać, że tylko w przypadku biżuterii zakupionej u danego jubilera). Możecie się też spotkać z płynami do czyszczenia biżuterii (nieco droższe niż ściereczki), można je również śmiało stosować, jednak należy pamiętać o tym, że nie wolno w nich zanurzać biżuterii, do której dodane są kamienie. Jeśli więc Pani Młoda zażyczyła sobie obrączkę z brylantem, powinna używać wyłącznie specjalnej ściereczki.

Lokalni jubilerzy często oferują wykonanie obrączek ze złota będącego własnością klienta. Cena złota jest wysoka, dlatego przed wizytą u jubilera dobrze jest rozejrzeć się po domu, popytać znajomych, może akurat znajdzie się jakaś stara, nienoszona już biżuteria, którą można wykorzystać do zrobienia Waszych obrączek. Jest to naprawdę ogromna oszczędność. Jeśli jubiler nie oferuje takiej usługi - sprzedajcie złoto w punkcie jego skupu, a zarobione w ten sposób pieniądze możecie przeznaczyć już na obrączki.