fot. wikipedia.org
Miedź to metal półszlachetny, oznaczona jest symbolem Cu. Spotykana w przyrodzie zarówno w postaci czystej (jako minerał) jak i w rudach. Dość popularna w branży jubilerskiej, wyrabia się z niej piękną biżuterię, stosuje się ją także jako dodatek do stopów innych metali.

Metal ten jest ciągliwy i kowalny, także z tego powodu jest tak popularna w jubilerstwie. Naturalnie posiada pomarańczowo-czerwoną barwę, zaś przy zetknięciu z powietrzem powstaje na niej czerwony nalot. Jeśli ma styczność z wilgocią - pokrywa się patyną. Co ciekawe jest to jeden z czterech tylko metali, których naturalny kolor jest inny niż szary lub srebrny.
Jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Topi się w temperaturze 1083°C.

Poza jubilerstwem miedź wykorzystuje się najczęściej do wyrobu przewodów elektrycznych (w 60%), blach miedzianych (np. pokrycia dachów) czy różnych stopów m.in brązu czy mosiądzu - także popularnych w branży jubilerskiej. Dodaje się ją również do stopu złota i srebra, co poprawia ich właściwości mechaniczne.

Miedź była znana już w czasach prehistorycznych i od dawna była używana przez ludzi. Pierwsze ozdoby wykonane z miedzi pochodzą z IX w. p.n.e i zostały znalezione w Iraku.