fot. wikipedia.org / Jonathan Zander
Ametyst to minerał o fioletowej barwie. Jest przezroczystą odmianą kwarcu mlecznego i jednym z popularniejszych kamieni używanych w branży jubilerskiej.

Jego nazwa pochodzi od greckiego Amethystos, co można przetłumaczyć jako "trzeźwy" (methystos - pijany). Przybiera różne odcienie fioletu, zależnie od domieszki żelaza. Jego barwę można nasycać przez krótkotrwałe podgrzewanie lub naświetlanie promieniami rentgenowskimi.

Ametyst tworzy kryształy o pokroju słupkowym, rzadziej igiełkowym, możemy go także spotkać w formie o wykształceniu berłowym. Rzadko tworzy czyste kryształy powyżej 10cm.

Trudno jest uzyskać czysty, oszlifowany ametyst, gdyż posiada wiele spękań i inkluzji. Z tego powodu najczęściej stosuje się szlif kaboszonowy, czyli gładki. Dzięki temu kamień nie wykazuje efektu przezroczystości.

Do najbardziej znanych należy m.in. ametyst o wadze 343 karata, który znajduje się Muzeum Brytyjskim w Londynie czy brazylijski kamień znajdujący się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie, który waży aż 1362 karaty.

Najwięcej złóż posiadają Brazylia, Urugwaj, Meksyk, Indie, Iran oraz Madagaskar. Spotykany także w Polsce (okolice Krzeszowic, Dolny śląsk, a także Tatry).